Z biegiem czasu coraz częściej zauważamy, że z najróżniejszych zabiegów usuwania nadmiernego owłosienia korzystają nie tylko kobiety dojrzałe. Regularnymi pacjentami gabinetów są coraz częściej młode dziewczyny borykające się właśnie z tym problem. Może to wynikać ze zwiększonej świadomości, chęci poprawy komfortu życia, lub po prostu, z dużej dostępności tego typu zabiegów.

Oczywiście, naprzeciw temu wychodzą salony, które prześcigają się w oferowaniu takich usług – maszynki do golenia już dawno odeszły w zapomnienie. Teraz Panie, korzystają z szerokiego wyboru wosków, past do depilacji i laserów. Metody są najróżniejsze, tak jak i ich skuteczność. O ile te pierwsze przynoszą efekty tymczasowe, o tyle po laserach spodziewamy się czegoś więcej!

Obecnie na świecie, jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu kosmetologii, jest epilacja laserowa. Jej fenomen związany jest przede wszystkim z trwałymi efektami i tym różni się właśnie od tradycyjnej depilacji. Jeśli mamy więc wybór, między tradycyjną, krótkotrwałą metodą, która boli i podrażnia skórę, a technologią przynoszącą stałe efekty – co wybierzemy ? Odpowiedź nasuwa się sama…

Epilacja laserowa – właśnie te dwa słowa, zmieniły świat kosmetologii na zawsze. Pierwsze lasery do usuwania owłosienia powstały stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 80, niestety nie były one w pełni skuteczne. Jednak już wtedy nastąpił przełom. Technologia ta, tak zaciekawiła naukowców, że od tego czasu co chwilę pojawiały się coraz to nowsze i lepsze lasery. Teraz nie wydaje się to bardzo skomplikowane, ale kilka lat badano, jak spowodować przedostanie się promieniowania laserowego do włosa, tak aby osiągnąć oczekiwany efekt depilacji, czyli zniszczyć cebulki i zahamować ich odbudowę nie uszkadzając skóry z zewnątrz. Rozwiązaniem okazało się dobranie odpowiedniej długości wiązki promieniowania, które jest pochłaniane wyłącznie przez melaninę (barwnik) zawartą w strukturze włosa.

Technologia, która wprowadziła odpowiednie parametry i wykazuje najlepsze rezultaty w tej dziedzinie, to laser diodowy. Firma Palomar dzięki naukowcom z Harvard University opracowała najskuteczniejsze i najbardziej bezpieczne urządzenie wykorzystywane w zabiegach trwałego usuwania owłosienia. Laser diodowy Palomar Vectus o długości fali 810nm, niszczy macierz włosa (jego “żywą” cześć), tym samym hamując odbudowę nowej cebulki. Oczywiście nie usuwamy wszystkich włosków od razu! Podczas jednej sesji osiągamy ok. 30% skuteczności, ponieważ laser działa tylko na włoski w fazie wzrostu. Dlatego zabiegi wykonujemy w serii od 3 do 8 powtórzeń w zależności od rodzaju włosa. Najlepsze efekty uzyskujemy w przypadku ciemnych włosów i jasnej karnacji. Przewagą metody laserowej nad innymi zabiegami usuwania owłosienia jest przede wszystkim jej trwałość. Efekty są bardzo indywidualne, ale śmiało możemy mówić nawet o 90% skuteczności, a pojedyncze włoski, które odrastają są dużo słabsze, jaśniejsze i tym samym mniej problematyczne.

Kobiety zapominają już o tradycyjnych metodach depilacji, decydując się na zabiegi laserowe, są one dużo szybsze, mniej bolesne i co najważniejsze, przynoszą trwałe efekty, a syzyfowa praca z woskowaniem lub golenie maszynką to już przeżytek.