Większość młodych dziewczyn po upływie trzynastego roku życia zaczyna stosować maszynki do golenia w celu pozbycia się uporczywych włosków. Jest wiele opinii na ten temat. Jedni twierdzą, że to stanowczo za wcześnie, że to wymysł obecnych czasów i niedopilnowanie ze strony rodziców. Inni zaś, uważają, że normalne jest to, że młodzież obecnie dorasta szybciej i wcześniej zaczyna korzystać z różnych zabiegów, które wcześniej dostępne były tylko dla dorosłych. Patrząc jeszcze z innej perspektywy, zauważmy, że otacza nas kult piękna i perfekcyjności. Obecnie nastolatki przez prasę i media bombardowane są zdjęciami ślicznych dziewcząt, zgrabnych modelek z idealnymi i gładkimi ciałami. W wykreowanej przez Internet rzeczywistości nie ma miejsca na niedoskonałość.

Realne życie wygląda jednak zupełnie inaczej. Coraz więcej młodych dziewczyn zaczyna borykać się z problemem nadmiernego owłosienia. Może istnieć wiele przyczyn tego zjawiska. Zbyt wczesna depilacja maszynką, która powoduje wzmocnienie i ściemnienie słabych jasnych włosów mieszkowych. Spożywanie przetworzonych pokarmów, których w obecnych czasach ciężko uniknąć. Niestety w niektórych przypadkach występowanie niepokojącego ciemnego owłosienia u kobiet i nastolatek może charakteryzować jednostkę chorobową nazywaną hirsutyzmem. W tym schorzeniu przyczyną nieprawidłowego (nadmiernego) wzrostu włosków jest zbyt wysoki poziom hormonów męskich androgenów. Oczywiście, tego typu zaburzenie podlega leczeniu.

Niestety problem nadmiernego owłosienia u kobiet to nie tylko defekt kosmetyczny. Często dominujący jest tutaj aspekt psychologiczny i nie dotyczy on tylko młodych dziewczyn w okresie dojrzewania, które są szczególnie wrażliwe na punkcie swojego wyglądu. Dyskomfort, zaburzenie samooceny, odczuwa również wiele dorosłych kobiet borykających się z nadmiernym owłosieniem, które może występować na twarzy, nogach, rękach czy brzuchu. Dlatego bez względu na wiek nie powinien być on bagatelizowany. Dla niektórych błahy i mało istotny problem, dla innych ogromny kompleks.

Gdy tradycyjne metody zawodzą, kobiety i młode dziewczyny szukają coraz częściej pomocy w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki technologii epilacji laserowej, nadmiernych i uporczywych włosków można pozbyć się już po kilku zabiegach. Efekty terapii są skuteczne i utrzymują się nawet do kilku lat. Więc, zamiast maskować problem może warto pomyśleć o jego trwałym usunięciu?