Pierwsza wizyta w nowym miejscu zawsze wiąże się z delikatnym stresem i dyskomfortem. Przywilej mają salony SPA, które kojarzą nam się ze spokojem i relaksem. Z gabinetami medycyny estetycznej, kosmetologii i zabiegami epilacji laserowej jest zupełnie inaczej. Najczęściej kobiety przychodzą do nas z pewnym problemem, kompleksem, którego chcą się pozbyć lub zniwelować. Dlatego pierwsza wizyta nie należy do najłatwiejszych. W głowach pacjentów pojawiają się obawy, czy wszystko przebiegnie prawidłowo, czy zabieg będzie bolesny i czy okaże się skuteczny. Zanim Panie trafią do naszego gabinetu często przeszukują Internet w celu zdobycia informacji, opinii o danym miejscu lub terapii, na którą się zdecydowały. Niestety nie zawsze są one rzetelne. Obawy są jak najbardziej uzasadnione. Postaram się więc zebrać wszystkie informacje, opisać jak powinien przebiegać prawidłowo wykonany zabieg i cała procedura z nim związana.

Zacznijmy więc od początku, czyli przygotowania do zabiegu. Nic prostszego. Należy przede wszystkim pamiętać, że co najmniej miesiąc przed pierwszą wizytą, partię poddawaną epilacji golimy wyłącznie maszynką, tak aby wzmocnić strukturę włosa. Nie powinniśmy używać depilatorów ani wosków. Wcześniej wyjaśniałam, że laser działa na cebulkę włosa, a te metody polegają na jej wyrwaniu, dlatego epilacja nie przyniosłaby pożądanych efektów. Dzień przed planowanym terminem wizyty obszar poddawany zabiegowi golimy zostawiając mały fragment włosów, tak aby kosmetolog mógł ocenić ich strukturę oraz kolor i zastosować odpowiednie parametry.

Jeśli jesteśmy już zdecydowane i przygotowane, przyjrzyjmy się więc jak powinna wyglądać procedura w gabinecie oraz sam zabieg epilacji laserowej. Nieodłącznym elementem każdej wizyty w placówce medycyny estetycznej i kosmetologii jest oczywiście wypełnienie historii medycznej. W trosce o bezpieczeństwo pacjenta osoba wykonująca zabieg musi uzyskać podstawowe informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, czy wcześniejszych terapiach. Po szczegółowym wywiadzie medycznym przechodzimy do kolejnego etapu, czyli kwalifikacji do zabiegu. Kosmetolog podczas rozmowy z pacjentem informuje o jego przebiegu, przeciwwskazaniach i wskazaniach do rozpoczęcia terapii. Jeśli pacjent jest zdecydowany, uzyskał wszystkie informacje i nie ma żadnych pytań, można rozpocząć sesje epilacji. Pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie i udaje się do specjalnie wyznaczonego miejsca w celu przygotowania do zabiegu. Następnie przechodzimy do właściwej procedury czyli samego zabiegu. Rozpoczynamy od oczyszczenia obszaru poddawanego epilacji, po czym uruchamiamy urządzenie skintell, którym odczytujemy poziom melaniny w skórze i dostosowujemy moc zabiegu biorąc pod uwagę rodzaj karnacji, gęstość i kolor włosa. Jeśli pacjent jest gotowy otrzymuje okulary ochronne, następnie kosmetolog przykłada do skóry głowice, która emitując światło lasera i ma za zadanie zniszczyć cebulkę włosa. Odczucia podczas zabiegu są bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników, nie można powiedzieć, że procedura jest bezbolesna, pacjent odczuwa delikatne ukłucia i ciepło. Większość jednak twierdzi, że w porównaniu z tradycyjną depilacją woskiem laser jest “o niebo przyjemniejszy”. Zabieg w zależności od obszaru trwa od 15 do 40 minut. Bezpośrednio po epilacji laserem skóra może być zaczerwieniona. Podrażnienie to ustępuje już po kilku godzinach. Trzeba jednak pamiętać, żeby zaraz po wyjściu z gabinetu nie stosować już żadnych balsamów zapachowych dezodorantów itp. preparatów mogących nasilić zaczerwienienie. Tego samego dnia nie jest wskazane korzystanie z sauny i basenu.

Pierwsze efekty terapii można zauważyć już po dwóch tygodniach od jej zastosowania, związane są one najczęściej z kępkowym wypadaniem włosów i ich spowolnionym odrastaniem. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu jak najlepszych rezultatów, zabiegi należy powtarzać w serii ok. 3-8 w odstępach od 4 do 8 tygodni w zależności od partii ciała. W międzyczasie depilując włosy maszynką do golenia.

Jak widać sama procedura zabiegowa nie jest długotrwała. Jej najistotniejszym elementem jest właśnie kwalifikacja do zabiegu i wykluczenie przeciwwskazań do jego wykonania. Najczęstszymi z nich są: ciążą i okres karmienia piersią, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe (np. opryszczka), choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska, świeża opalenizna, stosowanie leków i ziół światłouczulających, jak również antybiotyków, choroby przewlekłe, w tym choroby nowotworowe, padaczka, fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry, aktywne infekcje skóry, stwierdzona wcześniej podatność na przebarwienia skóry, nadwrażliwość na słońce.

W przypadku wystąpienia któregoś z wyżej wymienionych przeciwwskazań, kosmetolog ma prawo odmówić wykonania zabiegu ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego na sam koniec zapamiętajmy, że bezpieczne urządzenie do epilacji, jest niezmiernie ważne, jednak fachowość i kompetencje personelu, to główne czynniki, które powinny zadecydować o wyborze odpowiedniego gabinetu.